BİLGİSAYAR EĞİTİMLERİ

On Parmak Hızlı Yazma

 

Adliye Zabıt Katipliği Sınavlarına hazırlananlar için Özel Hız Çalışmaları yapılır.

 

10 Parmak Hızlı Yazma Kursu, 10 parmak klavye yazabilme becerisi kazandırıp, iş ve günlük hayatta kullanılan yazışmaların hızlı ve noksansız yürütülmesini sağlayan bir kurs programdır.

 

Uzun süre bilgisayar kullanan bazı kişiler; 

"Ben on parmak bilmiyorum ama iki-üç parmağımla çok hızlı yazabiliyorum."

  veya 

 "Rahatlıkla işlerimi halledebiliyorum, bu yüzden on parmak öğrenmeme gerek yok.”  diye düşünebilirler.

 

İki veya üç parmağınızla istediğiniz kadar hızlı yazın, orta düzey bir 10 parmak kullanıcısının hızına hiçbir zaman yetişemezsiniz. Çünkü siz iki parmağınızla yazmaya çalışırken, 10 parmak kullanan kişi sizden daha önde başlamış olacaktır.

 

Ayrıca, siz iki parmak yazarken, önce yazacağınız metne, sonra ellerinize ve daha sonra da ekrana bakma ihtiyacı hissedeceksiniz. Bu üçlü döngü sürekli devam ederken, gözünüz ve beyniniz gereğinden çok fazla çaba sarf edece,. bu da yazma hızınızı oldukça düşüreceği gibi dikkatiniz dağıldığı için hata yapma olasılığınız da oldukça fazla olacaktır.

 

Özellikle yabancı dildeki yazıları yazarken, çok daha fazla çaba sarf edeceksiniz. Bu da yazma hızınızı düşüreceği gibi, dikkatiniz dağıldığı için de hata yapma olasılığınız oldukça fazla olacaktır. Oysa on parmak yazımında, ekrana ve ellere bakma ihtiyacı duyulmadığı için, göz sadece yazıyı takip edecek ve beyniniz siz farkında olmadan çoktan ellerinize yazıyı yazdırmış olacaktır.

 

Böylece çok daha hızlı, hem de aynı oranda daha az yorularak daha fazla yazı üretebileceksiniz.

 

Bilgisayar karşısında geçirdiğiniz zamanın %80’ini klavyede doğru tuşu arayarak, geri kalan %20’sini verileri girmekle geçirdiğinizi biliyor musunuz? 10 parmakla bu zaman kaybını ortadan kaldırabilir, bilgisayar kullanımındaki veriminizi artırabilirsiniz.

 

          On Parmak kullanmanın faydaları :

               Daha az yorulmak,

               Daha hızlı ve de yanlışsız yazmak,

               Bilgisayar başında daha sağlıklı durmak,

               Klavyeye bakma zorunluluğunun ortadan kalkması,

               Yapılacak işleri zamanında yetiştirmek,

               Bilgisayarda klavye ile yazarken daha uzun süreli yazma sağlamak,

               Sürekli ellerimizi hareket etmekten kurtulmak,

               Eşsiz bir klavye kontrolü sağlar.

 

Derslerde Q veya F klavye kullanılabilir. On parmak kullanma teknikleri öğretilir. Rakamlar, işaretler ve sembolleri yazabilme yeteneği geliştirilir. Doğru ve hızlı yazma teknik ve taktikler öğretilir. Hız yarışmaları yaptırılır. Ders dışında serbest çalışma uygulamaları yaptırılır.

 

 

DUYURULAR
Tümünü Göster

Ziya Gökalp Cad. Karanfil Sokak No:1 Nurettinbey İşhanı Kat 5 Kızılay / ANKARA   |   Tel : 0 312 433 00 40 - 433 47 40   |   Fax : 0 312 433 47 40